Podróże z Pileckim

z Brak komentarzy

Spotkanie poświęcone rotmistrzowi kawalerii Wojska Polskiego

Seanse kinowe na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych gminy Sitkówka-Nowiny. Tym razem widzowie mieli możliwość obejrzenia filmu poświęconego życiu rotmistrza Witolda Pileckiego.

Projekcja filmu została zrealizowana w ramach projektu „Podróże z Pileckim”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Auschwitz-Memento.

Życie dla Ojczyzny

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju starał się odtworzyć własne kontakty w strukturze „NIE”. Został aresztowany 8 maja 1947 r. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim.

Ocalić od zapomnienia

W niedzielne popołudnie, 29 października w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach zebrały się osoby chcące poznać biografię rotmistrza Pileckiego. Obecny na projekcji wiceprezes Stowarzyszenia Auschwitz-Memento Maciej Klima podkreślał, że od wielu lat stowarzyszenie prowadzi badania historyczne mające na celu utrwalenie i popularyzację historii, jaka miała miejsce w czasach totalitarnych w Polsce. – Chcemy w związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania niepodległości zwrócić uwagę mieszkańców na ważne osoby i wydarzenia, stąd pomysł o pokazaniu tego dokumentu – mówił wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. Dodał, że niebawem, już 14 listopada, w gminie będzie można obejrzeć prezentowany film „Wilk”, który opowiada o Zbigniewie Kruszelnickim.