Film – Pilecki

Film Pilecki to polski fabularyzowany dokument przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez

działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza wcielił się Marcin Kwaśny. W kinach Pileckiego zobaczyło ponad 156 tysięcy widzów. Środki na tę produkcję pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki”, która zainicjowała zbiórką publiczną zorganizowaną przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Inicjatywa „Projekt: Pilecki” zdobyła łącznie pięć wyróżnień. Muzeum Historii Polski uznało ją za „Historyczne Wydarzenie Roku 2014” w kategorii „Edukacja i Multimedia”, podczas Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2015” w Częstochowie Pilecki zdobył Grand Prix, a na Festiwalu Niepokalanów 2016 otrzymała Pierwszą Nagrodę w kategorii Dokument Fabularyzowany. Doceniła naszą działalność również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu za „Cenne inicjatywy, pomysły, akcje społeczne, które spotkały się z wielkim oddźwiękiem społecznym”. Pod koniec roku kapituła nagrody „Strażnik Pamięci 2015” (tygodnik „Do rzeczy”)

nominowała nas w kategorii „Instytucja” za „Skuteczne zorganizowanie zbiorki publicznej na produkcję fabularyzowanego dokumentu Pilecki”. Marszałek Województwa Małopolskiego nominował nas do nagrody „Kryształy soli”.